The 48 Hour Film Project

48 Hour Film Project in Utrecht

See below for 2012 results.
For more information on 2014, click here...

The Judges Have Spoken!

De winnaar van de 48 Hour Utrecht 2014 is bekend. Gefeliciteerd!

Best Use of Character
Vluchteling by Dinocassette

Best Use of Prop
Vluchteling by Dinocassette

Best Use of Line
Carnivore by Team Action Reaction

Best Use of Genre
Pornootje by Don't let it spoil your evening

Title Design
Carnivore by Team Action Reaction

Best Sound Design
Herman's Ticket by Battleship Fiesta

Best Musical Score
Bagage van Chop Chop White & Brown Movie Train Treasures

Best Cinematography
Herman's Ticket by Battleship Fiesta

Best Editing
Broerloos by Extra Strong

Best Actress
Roos van der West in "I'd rather lie in the grass"

Best Actor
Peter Sterk in "Broerloos"

Best Writing
Op by GGTV

Best Directing
Herman's Ticket by Battleship Fiesta

Second Runner Up for Best Film
Bagage van Chop Chop White & Brown Movie Train Treasures

Runner Up for Best Film
Herman's Ticket by Battleship Fiesta

Best Film
Broerloos by Extra Strong

Utrecht 48HFP Audience Awards

The audience has spoken! The following teams won the audience awards for their respective screenings. Congratulations!

Audience Award Winner: Group A
Broerloos by Extra Strong

Audience Award Winner: Group B
KWAK by Lekker Belangrijk

Audience Award Winner: Group C
Carnivore by Team Action Reaction

Audience Award Winner: Group D
Familie de Wit by Uitgeverij Nanda

Utrecht 48HFP Links

   


Photo by David Iliff.


Required Elements

Karakter  Herman of Herma de Wit, Filmkenner (Film Connoisseur)
Voorwerp  een koffer (a suitcase)
Regel  "Wie heeft de kaartjes?" (Who has the tickets)

Our Sponsors

Our Partners

Screening Groups

Groep A
Screening on 3 oktober (woensdag), 16:00

ABKM productions, Etienne Gorissen
Careface, Nick van Tergouw
CDC, Maaike de Vries
Chop Chop White & Brown Movie Train Treasures, Niki Padidar
ComeLook, martin healy
Cut!, John den Hollander
De Sinten, Arie Muller
Dinocassette, Theun Hens
Drang, Boris van Anrooij
extra strong, Fedor van Rossem

Groep B
Screening on 3 oktober (woensdag), 18:00

Failure Guaranteed, Anne Pouw
Filmkroe, Luuk van Velthoven
IFAN, Jurriaan Strous
Lekker Belangrijk, Perry Mulder
Mijn film is precies die film waarvan je had gewenst dat het jouw film was., Tjeerd Ouwehand
MOVIEMES, Charly Horst
Pollos, Jesse Dijksman
prietpraat, Roald Schaap
QQleQ, Roemer Lievaart
RAP48H, Chantal Biersma
Rolletje Film, Bart van Vliet
Sorry mum, David Dijkzeul

Groep C
Screening on 3 oktober (woensdag), 20:00

Don't Let It Spoil Your Evening, Ivo Buigues
050 Productions, Anne Lawant
Battleship Fiesta, Laura Hermanides
Firma Daan & Laan, Delano Limaheluw
GGTV, Matthijs de Raad
Green Team, Vincent Groeneveld
Hoofdkwartier, Luuk Simonse
Noord Gestoord, Joris Noordenbos
Secret Hand, Laurens Roorda
Spot On, Rakesh Mijling
Yam, Anna Berlis
TEAM AAP, Aram van de Rest
Team Action Reaction, justin heyl

Groep D
Screening on 3 oktober (woensdag), 22:00

Vers Fruit, Hugo van Dijke
Stardate Productions, Mike Dooyeweert
Team Overvecht, Joeri Pruys
Team pond grutten, benten wijnen
Team Silverback, Bart Breugem
The LovelyOnes, marcel romeijn
Uitgeverij Nanda, Nanda Roep
Une Moose Qui Fait Une Moose, Michael van Kraalingen
Vacant Courtyard, Nils Knibbe
Velky, Benjamin Kat
wa sei jie noe?, Ines den Hollander
Worst Case Scenario, Micha van Randen
You Ain't Seen Nothing Yet!, Peter Koudstaal