Denver, Colorado August 4 - 6, 2017

Winners Coming Soon

Our judges are currently deliberating on the 2017 winners. Awards will be determined for a number of categories, including Best Film, which will go on to represent Denver, CO at Filmapalooza and vie for Best 48HFP Film of 2017.


Required Elements

  • Character: Truman or Tessa Duda Repair person
  • Prop: a record (music)
  • Line: "Hey, what is/what's that over there?"

Best Of Screening

Thu, Sep 7, 2017 @ 6:30pm
Esquire Theater
590 N Downing St, Denver 80218

Audience Favorite: Group A

Sexual Orientation by Ugly Mutt Entertainment

Honorable Mentions
The Braindead Baristas by Dragoon Films
The Remnant by Three Avenues Productions

Audience Favorite: Group B

#disconnected by Maskil Productions

Honorable Mention
The Kicker by PURE JUNK

Audience Favorite: Group C

Fixation by The Co-creators

Honorable Mention
Business As Usual by Cinema Geeks

Audience Favorite: Group D

Flutterby by Rover Scope Films

Honorable Mention
Boo Man by Stranger Studios

Audience Favorite: Group E

Cardigan Sorrow by Nebulus Visions Multimedia

Honorable Mention
Vinyl Destination by Missile Man Pictures

Screening Groups

Group A Sunday, August 13, 2017 @ 10:30am

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Binary Helix Linh Ngo
  • Capone Films Ann Carroll
  • Dragoon Films Ross Villeneuve
  • JackWagon Productions Michael Burnell
  • Orange Vest Productions Chad Terry
  • Ruff Ruff Dog Productions susan lyles
  • The Little Tiger That Could! Alec Farmer
  • Three Avenues Productions Zachary Andrews
  • Ugly Mutt Entertainment Mark Pekari
  • Wing It Amber Pennington

Group B Sunday, August 13, 2017 @ 1:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Aggressively Beige Meredith McDonald
  • Bad Pixel Productions Greg Chandler
  • King Charles LTD Jordan Arrick
  • Lost Moon TV Patrick Smith
  • Maskil Productions Tim Nolte
  • Oy Vey/Mikrolab Productions Nancy Fingerhood
  • PURE JUNK Anton Church
  • Red Raptor Video Jordan Spalding
  • Silk Street Productions Justin Vaughan
  • Team Name Pending Dylan Merle-Raeburn

Group C Sunday, August 13, 2017 @ 3:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Benevolent Camera James Johnson
  • Burning Script Pictures Kyle Homan
  • Cinema Geeks Kirk Anderson
  • Empyrean Media Arts Eric Richards
  • Milk with Ice Cubes Johan Christianson
  • No Zombies Productions Brett Paul
  • RamCam Films Danielle Klein
  • Team Squaredime Joshua Palmer
  • The Co-creators Shawna Schultz
  • Wandering Paw Films Diamond Durst

Group D Sunday, August 13, 2017 @ 6:00pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Chilled Monkey Brains Derek Herman
  • Mighty Morphin Campesinos Camilo Luera
  • Pre-Wipe Productions Brad Vassar
  • Rover Scope Films Jenny Urice
  • Running Riot Pictures Greg Eakins
  • Stranger Studios Will Kingston
  • Team Thanatos Evgueni Mlodik
  • Twisted Hammock Byron Ferguson
  • VidLocity Tom Davis
  • X-Pollination Productions Jeremy Green

Group E Sunday, August 13, 2017 @ 8:30pm

Purchase tickets    

Listed alphabetically, not by screening order

  • Alley Cat Productions Jasser Sotelo
  • Cook St. Productions Justin Tyrrell
  • Dynamic Trio Films Kimberly Faber
  • Emerald Fox Charissa Beeves
  • Empower Joel Pilger
  • LiquorYeti Productions Taylor Utt
  • Michigan Made Aaron Snyder
  • Missile Man Pictures Daniel Cummings
  • Nebulus Visions Multimedia Bradley Haag
  • One Man, One Dummy Blair Pennington

Important Message: Copycat DisclaimerPrivacy Policy

Copyright © 2001-2017 48 Hour Film Project, Inc. All Rights Reserved